czwartek, 2 maja 2013

RuthAutor: Elizabeth Gaskell
Wydawnictwo: MG
Liczba stron: 544
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2013


Elizabeth Gaskell to brytyjska pisarka powieści z epoki wiktoriańskiej. O powieściach Elizabeth Gaskell słyszałam lecz do tej pory jeszcze nie miałam okazji przeczytać żadnej.  „Ruth” to pierwsza  książka tej autorki którą miałam przyjemność czytać.

Tytułowa bohaterka Ruth Hilton to młodziutka dziewczyna która po stracie rodziców zmuszona jest wieść samodzielne życie. Zarabia na swoje utrzymanie i mieszka  w zakładzie krawieckim prowadzonym przez surową właścicielkę. Pod jej skrzydłami zatrudnionych jest kilka dziewczyn które skazane są na ciężką pracę. Ruth to piękna i zachwycająca urodą dziewczyna, o delikatnej i romantycznej duszy . Pewnego dnia poznaje przystojnego kawalera pana Bellinghama. Dziewczyna szybko ulega i zakochuje się w tym pierwszym lepszym mężczyźnie którego spotyka na swej drodze. Pewnego dnia podczas sekretnego spotkania Ruth zostaje nakryta ze swoim adoratorem przez właścicielkę zakładu krawieckiego i zostaje przez nią wyrzucona na bruk. Okryta hańbą dziewczyna , ucieka ze swoim kawalerem i pragnie wieść życie u boku ukochanego. Niestety nie jest świadoma moralnego skandalu jaki wywołała u rodziny pana Bellinghama. Wkrótce zmuszona jest opuścić mężczyznę i znów zdana jest tylko na siebie. Gdy z rozpaczy pragnie umrzeć, ratuje ją z opresji i przygarnia pastor Benson . To niestety nie koniec przykrych wydarzeń w życiu Ruth.

Książka wciąga od pierwszych stron. Śledzimy losy biednej Ruth oraz jej niezwykłą transformację. Z głupiutkiej i lekkomyślnej dziewczyny , zhańbionej i oszukanej  zmienia się w dojrzałą, rozsądną kobietę. Gdyby nie pastor Benson i jego życzliwa rodzina, Ruth zapewne byłaby zhańbiona do końca życia. To wspaniała lektura dla wielbicielek klasyki. 

Moja ocena: 5,5/6

---------------------------------------------------------------------------------
Za możliwość przeczytanie serdecznie dziękuję wydawnictwuBrak komentarzy:

Prześlij komentarz