piątek, 29 marca 2013

Jeździec miedzianyAutor: Paullina Simons
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 719
Okładka: miękka


Mimo że książka miała swoją premierę w 2007 roku, cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością. I ja postanowiłam sięgnąć po pierwszą część znanej sagi o losach Tatiany i Aleksandra. 

Akcja powieści rozgrywa się podczas II Wojny Światowej w Związku Radzieckim kiedy to Niemcy szykują atak na Leningrad. Poznajemy losy rodziny Mietanowów, w tym młodziutką Tatianę która pewnego dnia poznaje przystojnego oficera Aleksandra o amerykańskich korzeniach. Młodzi zakochują się w sobie bez pamięci i od tego czasu śledzimy losy ich miłości podczas gdy w Leningradzie wybucha prawdziwa wojna, zaczyna doskwierać głód a każdy dzień staje się walką o przeżycie. 

Książka wciąga od pierwszych stron. Napisana jest z rozmachem oraz  dbałością o szczegóły. Z łatwością przenosimy się i wczuwamy w świat powieści. Fascynujące postaci, atmosfera wojny i grozy do tego miłość na śmierć i życie to wszystko sprawia że trudno oderwać się od tej lektury. Ciągle nie maamy pewności czy jedno z głównych bohaterów przeżyje czy zginie. Z każdą stroną napięcie rośnie do tego stopnia, że pod koniec książki gryzłam paznokcie ze zdenerwowania. Jedynym minusem jest dla mnie zbyt przerysowana i wyidealizowana postać Tatiany ale to jest tylko mały minusik. Po przeczytaniu ta książka jeszcze długo pozostaje w pamięci.

Jest to z pewnością jedna z najlepszych książek jakie ostatnio czytałam. Jestem bardzo ciekawa dwóch kolejnych części i nie mogę się już doczekać aby je przeczytać. 

Moja ocena: 5,5/6

--------------------------------------------------------------------------------------------
Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję księgarni1 komentarz:

  1. Dużo osób zachwala tą książkę, ja jakoś nie mogę się przekonać do tej historii, czytałam natomiast "ogród letni".

    OdpowiedzUsuń