czwartek, 19 lipca 2012

Adam i Ewy

źródło: merlin.pl

Autor: Monika Orłowska
Wydawnictwo: Replika
Ilość stron: 234
Okładka: miękka


Monika Orłowska - Krakowianka, anglistka, matka, pomieszkująca niegdyś na Gran Canarii. Debiutowała książką pt. "Cisza pod sercem".


Kiedy jakaś książka bardzo mnie wciągnie, przeczytanie jej zajmuje mi jakieś góra 2 dni, w zależności od objętości. Kiedy książka jest naprawdę bardzo dobra, to choćbym nie wiem jak bardzo była zajęta, zawsze znajdę czas żeby przeczytać ją od deski do deski. Tak właśnie było z książką Moniki Orłowskiej pt. "Adam i Ewy".


Rodzina Bajerów jest bardzo nietypowa. Adam, geolog i specjalista od złóż metali jest w ciągłych zagranicznych rozjazdach. Ewa jego żona uwiązana w domu z teściową po dwóch udarach, pasierbicą Ewką oraz córką Karoliną. Ewa nawet nie zdaje sobie sprawy kiedy jej kariera gdzieś się rozpłynęła i zamieniła się w domowy kierat wypełniony obowiązkami od wczesnego ranka do późnego wieczora. Opieka nad niepełnosprawną starszą kobietą jest nie lada wysiłkiem fizycznym i psychicznym dla młodej kobiety. Do tego dochodzi opieka nad pasierbicą w trudnym nastoletnim wieku i czteroletnią córeczką Karolinką. Dodatkowo Ewa nie ma żadnego oparcia w mężu który większość czasu spędza za granicą, nadzorując i rozkazując żonie podczas rozmów telefonicznych. Aż dziw bierze że Ewa dała wplątać się w taką pułapkę. Co dziwne, sama nie widziała jak bardzo jest wykorzystywana, że zatraciła siebie i swoje marzenia gdzieś po drodze. Bo Ewa to kobieta o silnej osobowości. Zaradna i dobrze zorganizowana, w innym razie chybaby się załamała. Nawet nie miała czasu aby spojrzeć na swoje życie z boku, zastanowić się czy tak wygląda życie rodzinne? 
Gdy Ewa dowiaduje się o pewnych przekrętach swojego szanownego małżonka, dopiero zaczyna widzieć sprawy w innym świetle.


Powieść z pewnością skłania do refleksji nad rolą kobiety w rodzinie. Czy naprawdę trzeba skazywać się na takie życie? Czy mężczyźni mają tylko prawo żyć wygodnie, z dala od codziennych domowych obowiązków? Te i wiele innych pytań ciśnie się na usta podczas lektury tej książki. 


Mimo że książka porusza ważne życiowe tematy, jest napisana niezwykle lekkim i wyrazistym językiem. Naprawdę wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Po przeczytaniu pozostawia jednak pewien smutek i zadumę. 


Moja ocena 6/6
----------------------------------------------------------------------------
Za możliwość przeczytania dziękuję księgarniśroda, 11 lipca 2012

Weltbildowe łowy

Na tą książkę polowałam od dawna. Niestety długi czas wszędzie kosztowała ok 35 zł aż do czasu gdy księgarnia Weltbild zrobiła promocję Milion książek za 9,90. Tak oto sprezentowałam sobie książkę "Jedna bogata, druga biedna" Lesley Lokko, autorki przepięknej książki "Gorzka czekolada". Teraz czeka na półce na swoją kolejkę :)
Chętnie zakupiłabym jeszcze inne ciekawe tytuły w tej promocji, no ale moja biblioteczka gości wiele nieprzeczytanych jeszcze książek. 
A Wy co upolowaliście ciekawego na letnich książkowych wyprzedażach?

wtorek, 3 lipca 2012

Letnie wietrzenie półek czyli organizuję kiermasz

Witajcie. Dawno się tu nie udzielałam bo miałam sporo innych obowiązków ale mam nadzieję że uda mi się nadrobić wszystkie zaległe recenzje. A tymczasem postanowiłam zrobić porządek w mojej biblioteczce i oddać sporo książek w dobre ręce. Stworzyłam na moim blogu u góry zakładkę sprzedam/wymienię i będę często wrzucała nowe książki na sprzedaż, ew. wymianę. Już teraz znajdziecie tam może coś dla siebie. Jestem otwarta na wszelkie propozycje kupna czy wymiany. A i myślę że w najbliższym czasie zrobię jakąś miłą rozdawajkę ;) Także zapraszam Was serdecznie i pozdrawiam w ten gorący letni dzień.