poniedziałek, 30 stycznia 2012

Farsa pani Heni
Autor: Maria Rodziewiczówna
Wydawnictwo:MG
Liczba stron:208
Oprawa: miękka
 
 Tym razem, dla odmiany, coś dla wielbicielek literatury retro :-)
Myślę że wszystkim wielbicielkom książek Jane Austin spodoba się książka Marii Rodziewiczównej, zwanej właśnie polską Jane Austen.

Młodziutka Henia Dobrzyńska marzy by zostać sławną śpiewaczką operową. Aby móc ziścić swe marzenie, dziewczyna musi najpierw wyfrunąć spod skrzydeł swojego stryja. Pomóc jej w tym może tylko małżeństwo, lecz fikcyjne. Słodkiej i przebojowej Heni udaje się w końcu znaleźć kandydata na męża i za odpowiednią opłatą następuje szybki ślub a po nim Henia wyjeżdża wreszcie gonić za upragnioną sławą.
W tym czasie Tytus - małżonek Heni staje się bardzo zamożnym człowiekiem i chce założyć prawdziwą rodzinę. W tym celu musi odwiedzić swą małżonkę na niby i poprosić o rozwód, co okazuje się nieco skomplikowane...

"Farsa pani Heni" to zabawna historia miłosna, pisana nieco staroświeckim lecz przystępnym językiem. W książce znajdziecie jeszcze dwa inne opowiadania.
Mnie nie urzekła szczególnie ta książka, może dlatego że nie jest współczesna a właśnie taką współczesną literaturę bardziej preferuję. Mimo to plus za ciekawe i wyraziste postacie. 
Jeszcze taka myśl mi się nasuwa, że gdybym miała w prezencie kupić jaką książkę mamie, babci lub cioci to właśnie byłaby to ta książka.

Moja ocena 3,5/6
----------------------------------------------------------------
Za książkę dziękuję wydawnictwu

niedziela, 29 stycznia 2012

Zbieracz truskawek

Autor: Monika Feth
Wydawnictwo:Nasza Księgarnia
Liczba stron:345
Oprawa: miękka

Trudno nie sięgnąć po thriller Moniki Feth "Zbieracz truskawek". Na starcie przyciąga bardzo ciekawie wyglądającą okładką, tytuł też intryguje no i hasło: "Miłość może cie zabić". Z tym większym zaciekawieniem zatopiłam się w lekturze.

Dzieci bawiące się w lesie znajdują ciało młodej dziewczyny. Nagie, zgwałcone, z obciętymi włosami. Niedługo potem odnajdują się ciała kolejnych ofiar. Przerażeni mieszkańcy spokojnego miasteczka Eckersheim zastanawiają się kto mógł dokonać tak potwornego mordu. Jette, córka osławionej autorki thrillerów traci swą przyjaciółkę Caro która została zabita podobnie jak inne dziewczyny przez nieznanego mordercę. Postanawia za wszelka cenę odnaleźć zabójcę przyjaciółki oznajmiając to w kościele, podczas pogrzebu przyjaciółki. Od tej pory Jette wraz ze swoja współlokatorką zaczyna prowadzić prywatne śledztwo. Cień podejrzenia pada na jednego z sezonowych zbieraczy truskawek...

Thriller został napisany w ciekawej formie, z perspektywy kilku osób, w tym z perspektywy samego mordercy, co daje ciekawe portrety psychologiczne bohaterów. Bardzo ciekawy pomysł na fabułę, jednak ktoś kto spodziewa się mocnych, przerażających scen może się nieco zawieść. Nie ma tu żadnych "fajerwerków" lecz pomimo tego fabuła bardzo wciąga,tak, że trudno się od lektury oderwać. Polecam szczególnie tym, którzy nie lubią mocno krwistych thrillerów. 

Moja ocena: 6,5/10
------------------------------------------------

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję księgarni

piątek, 6 stycznia 2012

Wyniki, wyniki wyniki!!!

Uwaga, uwaga. Ogłaszam wynik losowania w mojej pierwszej rozdawajce. Zgłosiło się 13 osób i mam nadzieję że w następnej rozdawajce będzie jeszcze więcej osób, a może i liczba książek do wylosowania będzie większa. 
Losowanie było tradycyjne, w miseczce z losami. Bardzo chciałam je sfotografować ale pech chciał że baterie w aparacie padły. 
Żeby nie przedłużać, "Dziewczyńskie bajki na dobranoc" trafiają do:

Ruczek

Gratuluję!

czwartek, 5 stycznia 2012

Namibia.9000 km afrykańskiej przygody
 
Autor: Anna Olej Kobus, Krzysztof Kobus
Wydawnictwo: National Geographic
Liczba stron: 300
Oprawa: miękka

Jeśli sądzicie że wyprawa do Arfyki z dwójką małych dzieci jest niebezpieczna i niemożliwa bądź myslicie o rodzinnej wyprawie w nieznane ale macie wątpliwości, sięgnijcie po książkę "Namibia.9000 km afrykańskiej przygody".

Anna Olej-Kobus oraz Krzysztof Kobus to podróżnicy, fotografowie i dziennikarze. Postanowili wraz z dwójką swoich dzieci, tzn. z dwuletnim Stasiem i trzyipółletnim Michasiem wybrac się na niezwykłą wyprawę liczącą 9000 km po Namibii.
Autorzy udowadniają, jak ciekawa i wartościowa może być podróż z dziecmi, opisują ciekawe miejsca takie jak np. farma oswojonych gepardów, ryczące wydmy na pustyni Namib, wymarłe miasteczko diamentów oraz wiele innych ciekawych miejsc.
Książka zawiera wiele wspaniałych fotografii, a po uśmiechach dzieci na nich widać, że świetnie się bawią podczas tej wyprawy. na końcu książki zamieszczono wiele praktycznych informacji dla osób planujących wyprawę do Namibii.
 
Ja przeczytałam ta książkę jednym tchem. Na każdej stronie książki odkryłam jakaś nową ciekawostkę. Wiele mozna się z niej dowiedziec o tym kraju, o historii, plemionach a do tego zobaczyć wiele niesamowitych zdjec.
 
Moja ocena: 10/10

Cybulski o sobie

Autor:Mariola Pryzwan
Wydawnictwo: mg
Liczba stron:272
Oprawa:twarda 

Zbigniew Hubert Cybulski (ur. 3 listopada 1927 w Kniażach k. Stanisławowa, zm. 8 stycznia 1967 we Wrocławiu– polski aktor teatralny i filmowy, uważany za jednego z
najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów powojennej Polski. Jego największym osiągnięciem filmowym jest rola Maćka Chełmickiego w filmie Popiół i diament z 1958 roku, w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zginął tragicznie pod kołami pociągu na terenie wrocławskiego dworca kolejowego.

8 stycznia to dzień rocznicy tragicznej śmierci Zbyszka Cybulskiego - legendy polskiego kina. 
Z tej okazji zapraszam do przypomnienia tej ciekawej postaci w książce "Cybulski o sobie". 
Autorka Mariola Pryzwan-biografistka, zafascynowana postacią  Zbyszka Cybulskiego, zgromadziła  wiele interesujących materiałów o aktorze: wywiadów, notatek, korespondencji, wywiadów radiowych. Postanowiła te wszystkie materiały umiescic w jednym miejscu i za ich pomocą postanowiła oddac głos samemu aktorowi.
W książce można znaleźc wiele informacji na temat dzieciństwa aktora, ukończonych przez niego szkół, początków aktorstwa oraz rozwoju jego kariery. Również zawiera Wiele głębokich refleksji na temat sztuki aktorskiej oraz przemysleń dotyczących poszczególnych ról.
Książka opatrzona jest wieloma fotografiami, kserokopiami zapisków, listów oraz innymi dokumentami co nadaje książce szczególnie wyjątkowy, osobisty charakter. 

-----------------------------------------------------
Za możliwośc przeczytania dziękuję wydawnictwu mg

Wiktoriańska herbaciarnia

Autor: Debbie Macomber
Wydawnictwo: Mira
Liczba stron: 336
Oprawa: Miękka
 
 Wiktoriańska herbaciarnia to kolejna część opowieści znad zatoki Cedrów.

 Restauracja Latarnia Morska Justine i Setha została podpalona przez nieznanego sprawcę. Właściciele są zrozpaczeni bo ta restauracja była całym ich życiem. Wszyscy mieszkańcy również niepokoją się i zastanawiają kto mógł zrobić coś tak okrutnego. Oskarżenia padają na Ansona, chłopaka Allison, który pracował w tej restauracji. Śledztwo trwa cały czas..
 Dla Allison to również wielki stres, bo Ansosn podejrzany o podpalenie ukrywa się gdzieś i tylko czasem odzywa do swojej dziewczyny. Ona szczerze wierzy że jest niewinny, kocha go z całego serca i wspiera, gdziekolwiek się on znajduje.
  Chartlotte i Ben również mają pewne zmartwienie. Syn Bena ma znów kłopoty finansowe, dowiaduje się o tym gdy otrzymuje od syna czek bez pokrycia..
  Teri, miejscowa fryzjerka poznaje Bobbiego Polgara, prawdziwego szchowego geniusza i niezwykle bogatego człowieka. Przez przypadek zostaje jego fryzjerką a ten zaczyna ją coraz częściej odwiedzać, podjeżdżając pod jej do niesamowicie długą limuzyną i obsypuje ją drogimi prezentami.
Linette McAfee jest bardzo zakochana w Calu. Pomaga mu nawet wyleczyć się z niewygodnej przypadłości jąkania. On jednak musi wyjechac do Wyoming a wraz z nim pewna pani weterynarz. Relacje pomiędzy Linette a Calem stają się coraz chłodniejsze. Czy on coś przed nią ukrywa?


Wspaniała, wielowątkowa powieść o różnych ludzich i różnych charakterach. Znajdziecie w niej jeszcze więcej ciekawych perypetii mieszkańców. Przy tej książce będziecie się śmiac i wzruszać, wciąga do ostatniej strony. 
 
Moja ocena: 8/10
----------------------------------------------------------------
Za mozliwośc przeczytania tej książki dziekuję wydawnictwu Harlequin/Mira


Dziedzictwo

Autor:Nora Roberts
Wydawnictwo: Mira
Liczba stron:432
Oprawa:Miękka
 
 Zapraszam do barwnego świata książęcego rodu De Cordina. W pierwszej części zatytułowanej "Dziedzictwo" poznacie historię księżniczki Gabrielli oraz księcia Aleksandra.

"Księżniczka i tajny agent"
Księżniczka Gabriella, oczko w głowie swej rodziny zostaje porwana, lecz cudem udaje jej się uciec  z rąk porywaczy. W szpitalu okazuje się, że utraciła pamięć na skutek stresujących przeżyć. Ojciec postanawia zapewnic córce ochronę na najwyższym poziomie, żeby taka sytuacja już się nie powtórzyła. W tym celu sprowadza do Cordiny pewnego Amerykanina, byłego tajnego agenta Reeva McGee. Od tej pory księżniczka i jej osobisty ochroniarz nie rozstają się ze sobą. On 
pomaga jej odbudować swe życie na nowo, przywrócić pamięć, wspomnienia. Myśli o swojej farmie żeby wreszcie na niej zamieszkać, chce zakonczyc juz swoją karierę, zaczyna jednak darzyć księżniczkę pewnym uczuciem..

"Książę i artystka"
Książę Aleksander to zastępca tronu z krwi i kości. Jest osobą władczą, opanowaną, wręcz powściągliwą. Jest również bardzo obowiązkowy i zasadniczy. Ale do czasu...
Pewnwego dnia w pałacu pojawia się piękna Eve Hamilton która ma wystawic kilka sztuk teatralnych . Wydaje się że książę Benett - młodszy brat Aleksandra jest mocno zainteresowany Eve. Sam Aleksander jest zauroczony tą piękną kobieta ale wydaje mu się że jego brata coś z nią łączy i duma mu nie pozwala zapytać wprost. Czy to prawda że tych dwoje coś łączy? Jeśli chcecie się dowiedzieć, koniecznie przeczytajcie tą książkę.

Wątek kryminalny, romans, ciekawie zarysowane postaci oraz interesująca fabuła to cos co na pewno znajdziecie w książce "Dziedzictwo".
 
Moja ocena: 7/10
 
-------------------------------------------------------------------
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Harlequin/Mira

poniedziałek, 2 stycznia 2012

Wyzwanie 2012

Kochani!
Postanowiłam założyć nowe wyzwanie czytelnicze na rok 2012 pt. literatura podróżnicza. W tym celu założyłam nowego bloga pod tym adresem http://lit-podroznicza.blogspot.com/
. To wyzwanie ma na celu zachęcenie do czytania książek podróżniczych.
Będzie tam tworzona lista książek podróżniczych, a Wy będziecie mogli ją uzupełniać dodawając w komentarzach swoje propozycje książek.
Będą tu na bieżąco dodawane recenzje książek oraz przewiduję liczne rozdawajki i konkursy.
Tak więc zapraszam do wyzwania i odwiedzania tego bloga. Jeśli jesteście chętni sprostać temu wyzwaniu , napiszcie maila zgłoszeniowego na m.lusinska@gmail.com oraz umieśćcie banerek u siebie, zachęcając innych do udziału w wyzwaniu. 
Wyzwanie trwa do końca 2012 roku. Zaliczeniem wyzwania będzie przeczytanie minimum 10 książek podróżniczych.