poniedziałek, 12 listopada 2012

SzopkaAutor: Zośka Papużanka
Wydawnictwo: Świat Książki
Ilość stron: 204
Okładka: Twarda z obwolutą


Zośka Papużanka jest z wykształcenia teatrologiem a pracuje jako nauczyciel języka polskiego. Oprócz tego robi doktorat z literaturoznawstwa oraz pisze teksty piosenek kabaretowych i jak sama o sobie mówi, jest jej w życiu bardzo dobrze. "Szopka" jest debiutancką powieścią autorki choć czytając jej książkę można odnieść wrażenie że Papużanka jest autorką ukształtowaną, z charakterem oraz wyrazistym stylem.


Do przeczytania tej powieści zachęcił mnie sugestywny tytuł i opis książki, gdzie czytelnik ma poznać portret polskiej rodziny: strasznej, zakłamanej, gdzie małżeństwo to więzienie a dom rodzinny to teatr absurdów wrzasków i kotletów schabowych. Jednym słowem szopka. 
Powieść jest o rodzinie, zwykłej szarej polskiej rodzinie, gdzie od pokoleń odgrywają się wciąż te same sceny. Jest głośno, dosadnie. Jest matka Wandzia która rządzi, wrzeszczy i rozstawia wszystkich po kątach. Jest ojciec - nie ojciec który żyje w cieniu swojej żony. Jest też Maciuś totalny darmozjad, który najchętniej całe życie spędziłby uczepiony fartucha swojej matki. Wszytko to opisane wprost, bez owijania w bawełnę barwnym, soczystym i dosadnym językiem.Powieść Zośki Papużanki to debiut mocny,powiedziałabym z przytupem. Daje czytelnikowi kawał dobrej prozy, można śmiało rozsmakować się w tej lekturze. Ja czytając miałam ochotę co chwilę podkreślać pewne cytaty, autorka tak doskonale nazywa rzeczy po imieniu. Książka bawi ale też zmusza do refleksji.


Moja ocena: 5/6

-------------------------------------------------------
Za możliwość przeczytania dziękuję księgarni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz