czwartek, 19 lipca 2012

Adam i Ewy

źródło: merlin.pl

Autor: Monika Orłowska
Wydawnictwo: Replika
Ilość stron: 234
Okładka: miękka


Monika Orłowska - Krakowianka, anglistka, matka, pomieszkująca niegdyś na Gran Canarii. Debiutowała książką pt. "Cisza pod sercem".


Kiedy jakaś książka bardzo mnie wciągnie, przeczytanie jej zajmuje mi jakieś góra 2 dni, w zależności od objętości. Kiedy książka jest naprawdę bardzo dobra, to choćbym nie wiem jak bardzo była zajęta, zawsze znajdę czas żeby przeczytać ją od deski do deski. Tak właśnie było z książką Moniki Orłowskiej pt. "Adam i Ewy".


Rodzina Bajerów jest bardzo nietypowa. Adam, geolog i specjalista od złóż metali jest w ciągłych zagranicznych rozjazdach. Ewa jego żona uwiązana w domu z teściową po dwóch udarach, pasierbicą Ewką oraz córką Karoliną. Ewa nawet nie zdaje sobie sprawy kiedy jej kariera gdzieś się rozpłynęła i zamieniła się w domowy kierat wypełniony obowiązkami od wczesnego ranka do późnego wieczora. Opieka nad niepełnosprawną starszą kobietą jest nie lada wysiłkiem fizycznym i psychicznym dla młodej kobiety. Do tego dochodzi opieka nad pasierbicą w trudnym nastoletnim wieku i czteroletnią córeczką Karolinką. Dodatkowo Ewa nie ma żadnego oparcia w mężu który większość czasu spędza za granicą, nadzorując i rozkazując żonie podczas rozmów telefonicznych. Aż dziw bierze że Ewa dała wplątać się w taką pułapkę. Co dziwne, sama nie widziała jak bardzo jest wykorzystywana, że zatraciła siebie i swoje marzenia gdzieś po drodze. Bo Ewa to kobieta o silnej osobowości. Zaradna i dobrze zorganizowana, w innym razie chybaby się załamała. Nawet nie miała czasu aby spojrzeć na swoje życie z boku, zastanowić się czy tak wygląda życie rodzinne? 
Gdy Ewa dowiaduje się o pewnych przekrętach swojego szanownego małżonka, dopiero zaczyna widzieć sprawy w innym świetle.


Powieść z pewnością skłania do refleksji nad rolą kobiety w rodzinie. Czy naprawdę trzeba skazywać się na takie życie? Czy mężczyźni mają tylko prawo żyć wygodnie, z dala od codziennych domowych obowiązków? Te i wiele innych pytań ciśnie się na usta podczas lektury tej książki. 


Mimo że książka porusza ważne życiowe tematy, jest napisana niezwykle lekkim i wyrazistym językiem. Naprawdę wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Po przeczytaniu pozostawia jednak pewien smutek i zadumę. 


Moja ocena 6/6
----------------------------------------------------------------------------
Za możliwość przeczytania dziękuję księgarni1 komentarz: