piątek, 10 lutego 2012

Jeden dzień


Autor: David Nicholls
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 442
Oprawa: miękkaKsiążkę tą dostałam w prezencie od męża na Mikołajki. Niezwykle się ucieszyłam, bo wiele słyszałam o tej książce, że to prawdziwy bestseller. Piękna okładka jeszcze bardziej zachęciła mnie do szybkiego zatopienia się w lekturze i sugerowała piękną historię miłosną.


Bohaterami powieści Davida Nicholsa jest dwoje młodych ludzi: Emma i Dexter. Poznają sie pewnego dnia po zakończeniu studiów, lądują w łóżku i po tym spotkaniu każde z nich zaczyna iść swoją nową życiową drogą. Emma to wspaniała, młoda, poukładana kobieta. Jest bardzo naturalna i delikatna, wręcz taka szara myszka. Dexter to zupełne przeciwieństwo. Karierowicz, hulaka, lekkoduch, kobieciarz, skory do zaglądania do kieliszka. Co łączy tych dwoje? Z pozoru zupełnie nic. Każde z nich prowadzi zupełnie odmienne życie, lecz mimo to pozostają ze sobą w przyjaźni, spotykają się co jakiś czas i podczas tych spotkań ma się wrażenie że są zagubionymi bratnimi duszami. Śledzimy ich losy na przestrzeni lat, w tym czasie oboje mają partnerów, zupełnie różne zajęcia, ich życie ulega ciągłym zmianom. Wydaje się że tych dwoje nic 
nie łączy i nie może łączyć. Są przecież zupełnymi przeciwieństwami, jednak gdy się ze sobą spotykają to ma się odczucie niezwykłego pokrewieństwa dusz. Jak zakończy się ta historia, przeczytajcie sami. 


Zastanawiam się, jak podsumować tą książkę. Ta historia wydaję się być taka banalna, o tym że miłość może być gdzieś obok nas a przez lata możemy jej nie zauważać. To historia również o przemianach w życiu, o tym jak pewne wydarzenia zmieniają ludzi ale też o tym jak czas zmienia. Bardzo piękna, momentami zabawna, a czasem bardzo wzruszająca. Polecam przeczytać. Powieść doczekała się ekranizacji, mam ten film już i chętnie zobaczę czy jest tak dobry jak książka.


Moja ocena 5/5

3 komentarze:

 1. Ja zaczęłam od drugiej strony - oglądałam już film i teraz chcę zabrać się za książkę :)
  Film bardzo mi się podobał, zatem i książka powinna ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i również byłam zachwycona:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam dużo o ekranizacji tej książki, ale nie miałam okazji jej obejrzeć. Chętnie przeczytam to dzieło :)

  OdpowiedzUsuń