środa, 29 lutego 2012

Baśnie Afroamerykańskie


Autor: Roger D.Abrahams
Wydawnictwo: G+J National Geographic
Liczba stron: 311
Okładka: miękka9-tego lutego bieżącego roku ukazała się nowa seria książek wydawnictwa National Geographic. Seria ta nazywa się Baśnie Etniczne 18+. Pierwsze dwa tytuły to "Baśnie afroamerykańskie" i "Baśnie arabskie". Książki te są napisane przez naukowców i dotyczą kultury etnicznej wybranych krajów. Ku mojej uciesze, w moje ręce wpadła książka "Baśnie afroamerykańskie"


Roger D. Abrahams autor ksiązki jest profesorem folklorystyki na Uniwersytecie Pensylwanii. W swojej książce zamieścił zbiór ponad stu historii z czasów niewolnictwa z wielu części Nowego Świata, od Południowego Wybrzeża i Ameryki Środkowej po Karaiby i południe Stanów Zjednoczonych. Historie zawarte w tej książce opowiadają o zmaganiach czarnoskórych niewolników na plantacjach. Ukazują również ich relacje ze swoimi panami, sposoby na radzenie sobie z białymi ludźmi. To czasem bardzo zabawne historie ale zawierają tez wiele mądrości i morałów.


Książka jest bardzo nietypowa. To zbiór niezwykłych basni jakich do tej pory na pewno nie czytaliście. Czyta się bardzo przyjemnie bo opowiadania nie są długie a w całej książce jest ich ponad 100! To świetna książka dla wielbicieli literatury podróżniczej i tych którzy lubią poznawać kultury etniczne dalekich krajów. 
Dodam jeszcze, że w tej serii ukażą się kolejne książki pt."Baśnie japońskie", "Baśnie latynoamerykańskie" i "Baśnie Afrykańskie". Już się nie mogę doczekać aby je przeczytać.


Moja ocena: 5/6  


---------------------------------------------------------
Za możliwość przeczytania dziękuję księgarni

6 komentarzy:

 1. Uwielbiam baśnie i chętnie bym te przeczytała, ale znaczek "18+" na okładce trochę mnie... hmm... "zadziwia" :O

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że znaczek 18+ jest dlatego, że niektóre baśnie zawierają treści mocno erotyczne i mogą troszkę gorszyć,ale niewiele ich jest w całej książce :-)

   Usuń
 2. O tej serii nie słyszałam - to mogłaby być ciekawa lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Baśnie bardzo lubię czytać a te wydają się takie nietypowe i fajnie, że jest tak dużo opowiadań, więc będzie z czego wybierać podczas czytania dzieciom. Chętnie rozejrzę się za tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też uwielbiam baśnie, chociaż chyba wolę wersję tradycyjną, bez ograniczeń wiekowych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Najchętniej chyba bym sięgnęła po latynoamerykańskie, ale te też mogą być ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń