czwartek, 21 kwietnia 2011

Matematyka miłości

Autorka Emma Darwin jest praprawnuczką Karola Darwina. Na początku pisała tylko krótkie opowiadania a "Matematyka miłości" to jej debiut powieściowy - bardzo udany.

Na początku powieści poznajemy Stephena Fairhursta który jest weteranem wojennym i zamieszkuje posiadłość w Kersey Hall (w Anglii), gdzie wspomina przeżycia wojenne i utraconą wielką miłość, piękną Hiszpankę Catalinę.
W tym czasie poznaje pewną damę Lucy Durward z którą zawiązuje przyjaźń i w listach zwierza się jej ze swoich przygód wojennych.

Wiele lat później, pewna nastolatka Anna Ware przyjeżdża na wakacje do swego wuja Raya (którego właściwie nie zna) do Kersey Hall, w którym do niedawna mieściła się szkoła.
Po sąsiedzku Anna poznaje pewną parę fotografów Evę i Theo z którymi zaprzyjaźnia się. Po jakimś czasie znajomość z Theo, dojrzałym już mężczyzną przeradza się w namiętny romans.

Powieść to dwie piękne lecz nieszczęśliwe historie miłosne. Czyta się z ogromna przyjemnością. Książka mogłaby posłużyć za scenariusz filmowy. A film który powstał by na jego podstawie obejrzałabym bardzo chętnie.

czwartek, 14 kwietnia 2011

Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie

Kontynuacja bestsellerowej sagi Zajezierskich moim osobistym zdaniem dużo ciekawsza od pierwszej części bowiem zawiera wiele ciekawych wątków. szczególnie spodobał mi się wątek Grażyny Toroszyn, barwnej postaci która ziściła swoje marzenia o aktorstwie. Ona również pokochała dużo starszego od siebie, żonatego mężczyznę gdy była jeszcze młodą panienką.
Po przeczytaniu "cukierni pod Amorem" mam ochotę odtworzyć drzewo genealogiczne mojego rodu. Kto wie? Może znalazły by się równie ciekawe postaci i historie na podstawie których można by napisać kolejny bestseller?