czwartek, 24 listopada 2011

Prowincja pełna słońca

wydawnictwo:mg
rok wydania: 2011
liczba stron: 304
oprawa: miękka

Prowincja pełna słońca to najnowsza powieść Katarzyny Enerlich a zarazem trzecia część mazurskiego prowincjonalnego tryptyku.
W trzeciej części (mam nadzieję że nie ostatniej) śledzimy dalsze losy bohaterki Ludmiły która mieszka w nowo wybudowanym drewnianym domu, ma wspaniałego, przystojnego męża, udaną córeczkę Zosię i wiedzie szczęśliwe i poukładane życie pośród mazurskich krajobrazów.
Tą sielankę przerywa nagła decyzja męża Ludmiły o odejściu. Nie podaje on powodu swojej decyzji, po prostu pakuje swoje rzeczy i znika. Ludmiła jest zrozpaczona bo oto nagle zostaje sama, z małą córeczką, z kredytem zaciągniętym na dom, bez stałej i pewnej pracy. Musi zastanowić się co w tej sytuacji zrobić. 
Pewna Koleżanka pomaga jej znaleźć pracę, daje kontakt do Miriam, Polki pochodzącej z Mazur, prowadzącej hotel we Włoszech. Ta załatwia jej tam pracę pokojówki. Bohaterka nie ma wyboru, musi zostawić córeczkę pod opieka siostry i wyjechać na cały sezon wakacyjny do Włoch.To bardzo bolesne, zostawić maleństwo na tak długi czas ale jest to dla niej jedyna nadzieja na zapewnienie sobie i córce bytu.
Ludmiła pracując we Włoszech powoli godzi się ze swoim losem, poznaje też historię pracującej tam kelnerki Aminy, z pochodzenia Marokanki, której losy były jescze trudniejsze bo była zniewolona i bita przez męża. Razem z właścicielka Miriam, snują plan uratowania tej dziewczyny, wyrwania z brutalnego życia u boku męża tyrana. Postanawiają zabrać Aminę  do Polski na Mazury i ulokować  ja u znajomego leśniczego. Ludmiła ma za zadanie pomóc Aminie zaaklimatyzowac się w nowej rzeczywistosci.
Po powrocie do Polski w leśniczówce gdzie ma zamieszkać Amina, Ludmiła poznaje pana Janusza - gospodarza oraz jego syna Wojciecha który jest naukowcem i jak wkrótce się okaże, wprowadzi Ludmiłę w niezwykły owadzi świat...
To książka o tym, że nawet jeśli ktoś znajdzie się na życiowym zakręcie, nie wolno się poddawać, bo kiedyś znów zaświeci dla nas słońce
Wspaniała lektura, lekka, przyjemna, bardzo życiowa. Z niecierpliwością czekam na kolejne tytuły pani Katarzyny.

Za możliwość przeczytania tej książki serdecznie dziękuję wydawnictwu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz