wtorek, 18 października 2011

Żółte oczy prowadzą do domuMarketa Pilatova - ur. 1973, czeska pisarka, z wykształcenia romanistka i historyk, pracuje jako dziennikarka, tłumaczka z języka hiszpańskiego oraz lektorka języka czeskiego w Brazylii i Argentynie. Debiutowała w 2007 roku powieścią "Żółte oczy prowadzą do domu". W 2009 roku ukazała się druga powieść autorki pt. "Moja ukochana książka". Marketa Pilatova jest również autorką literatury dziecięcej.


"Żółte oczy prowadzą do domu"
Jest to historia Marty i Leny które są córkami  czeskich emigrantów którzy wyemigrowali do Brazylii a konkretnie do Sao Paulo. Postanowiły one poznać ojczyznę swoich przodków i wyjechać do Pragi, każda z osobna. W Pradze spotykają się ze sobą przypadkiem. Tutaj poznają również dwie niezwykłe kobiety - Luizę i Maruszkę które były zakochane w jednym mężczyźnie Jaromirze. Wszystkie cztery kobiety zaprzyjaźniają się ze sobą. Wspólnie chcą odtworzyć miłosną historię jaka połączyła Maruszkę z Jaromirem na podstawie listów które do siebie pisali, dzieląc swoją miłość pomiędzy Pragę a Brazylię.
Cała historia jest dość pogmatwana, jednakże niesie ze sobą pewien przekaz.  Jest to historia o odnajdywaniu swojego miejsca na ziemi, o tęsknocie za ojczyzną i miłością ale także o różnych kulturach życia w Brazylii i Pradze.
Czytając tą powieść musiałam się na początku bardzo skupić żeby połapać się wśród bohaterów, jednakże brnąc dalej w lekturę cała historia bardzo ładnie ułożyła się w całość. Książkę polecam czytelnikom którzy lubią mądrą i ambitną literaturę. 

-------------------------------------------------------------------------------------
Za książkę dziękuję wydawnictwu Good Books

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz